Co to jest indeksowanie 301? Jak to jest przydatne dla klientów hostingu SEO? : post o mechanice i znaczeniu przekierowania 301.

June 5, 2022
hosting koncepcje

Jeśli jesteś podobny do mnie, możesz być nieco zdezorientowany terminem „indeksowanie 301”. Co to jest? Jak to działa? Czy jest to przydatne dla klientów hostingu SEO? Czy ma to coś wspólnego z przejmowaniem przez pająki Twojej witryny i zjadaniem całej przestrzeni na serwerze, czy coś takiego? No nie, nie bój się.

W tym poście wyjaśnię dokładnie, czym jest indeksowanie 301 i dlaczego warto go używać.

Co to jest indeksowanie 301?

Przekierowania 301 to mechanizm informujący wyszukiwarki i przeglądarki, że strona internetowa została na stałe przeniesiona pod nowy adres. Mówią wyszukiwarkom, że zawartość Twojej witryny została przeniesiona i że powinny odpowiednio zaktualizować swoje dane. Oznacza to, że gdy użytkownicy wyszukują coś konkretnego w Google lub Bing, pojawi się to na ich stronie wyników zamiast strony błędu lub komunikatu 404 nie znaleziono. Może to mieć znaczący wpływ na liczbę osób, które trafią do Twojej witryny — dlatego zawsze zalecamy korzystanie z nich podczas restrukturyzacji witryny!

Jak działa przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to stałe przekierowanie. Informuje Google i inne wyszukiwarki, że witryna została przeniesiona do nowej lokalizacji. Istnieją dwa rodzaje przekierowań, tymczasowe i stałe. Tymczasowe przekierowanie 302 jest używane, gdy chcesz wskazać, że strona została tymczasowo przeniesiona (np. w celu konserwacji lub aktualizacji witryny). Przekierowanie 301 na stałe wskazuje nową lokalizację Twojej strony, podczas gdy 302 wskazuje tymczasowo z powrotem do pierwotnej lokalizacji, dopóki nie będzie gotowe do ponownego uruchomienia w nowym domu na innym serwerze lub nazwie domeny, a nawet z powrotem na ten sam stary adres.

Kiedy powinienem użyć przekierowania 301?

Powinieneś użyć przekierowania 301, gdy:

  • Strona została przeniesiona w inne miejsce.

— Strona została usunięta z serwisu.

  • Zmieniono nazwę strony, ale chcesz zachować rankingi starego adresu URL, używając go jako alternatywnej wersji tej samej treści.

Jakie są zalety korzystania z indeksowania 301?

Odpowiedź jest prosta: użycie przekierowania 301 może pomóc w utrzymaniu wartości Twojej witryny w wyszukiwarkach i soku z linków, przy jednoczesnym utrzymaniu, a nawet zwiększeniu autorytetu domeny i rankingu. Gwarantuje to, że gdy ktoś szuka słów kluczowych związanych z Twoją firmą, trafi na właściwą stronę Twojej witryny – a nie do innej witryny, która skopiowała lub ukradła treść z Twojej. Dodatkowo, jeśli zobaczą coś, co im się podoba, prawdopodobnie klikną, aby przeczytać więcej treści w Twojej witrynie, a także podzielić się nimi ze znajomymi!

Dlaczego miałbym potrzebować indeksowania 301 w mojej witrynie?

Przekierowania 301 to dobry sposób na upewnienie się, że nie ma to wpływu na rankingi Twojej witryny w wyszukiwarkach.

Jeśli przeniosłeś się do nowej domeny, ważne jest, aby stara domena 301 przekierowywała cały ruch do nowej domeny. W przeciwnym razie rankingi Twojej witryny w wyszukiwarkach będą miały negatywny wpływ, ponieważ Google i inne wyszukiwarki nie będą już rozpoznawać wszystkich linków pochodzących z tych starych adresów URL. Może to spowolnić lub nawet zatrzymać wzrost rankingu w nowej witrynie ze względu na zmniejszoną prędkość linków (szybkość, z jaką nowe linki pojawiają się organicznie).

Jak przekierowanie wpływa na ustawienie w nagłówkach HTTP?


Gdy żądasz strony internetowej, serwer odsyła wiersz nagłówka HTTP. Nagłówek HTTP jest wysyłany przed jakąkolwiek rzeczywistą zawartością strony internetowej i mówi przeglądarce, jak otworzyć wszystkie pliki względem siebie.

Na przykład:

HTTP/1.1 301 przeniesiony na stałeLokalizacja: https://twojastrona-strona.com/nazwa-strony-tutaj

Czy stałe przekierowanie 301 różni się od tymczasowego przekierowania 302?


Różnica jest tak prosta, że przekierowanie 301 jest trwałe, podczas gdy przekierowanie 302 jest tymczasowe.

Gdy zmieniasz adresy URL lub wprowadzasz istotne zmiany w swojej witrynie, może to powodować problemy dla wyszukiwarek (i dla użytkowników), jeśli stara strona nadal istnieje w jakiejś formie w Internecie. Może pojawić się w wynikach wyszukiwania i zmylić użytkowników, którzy próbują wejść na Twoją nową witrynę, wpisując jej stary adres URL w pasku przeglądarki lub klikając nieaktualny link gdzieś w mediach społecznościowych lub innej witrynie, która nie została zaktualizowana już. Jeśli masz treści dostępne za pośrednictwem obu tych kanałów, ale prowadzą one teraz do różnych stron, będą one konkurować ze sobą o pozycję w rankingu — i jest mało prawdopodobne, aby któryś z nich miał dobrą pozycję, chyba że jeden z nich ma lepsze linki niż drugi (jeśli są takie).

W jaki sposób przekierowania są korzystne dla klientów hostingu SEO?


Przekierowania 301 są korzystne dla klientów hostingu SEO z wielu powodów. Przede wszystkim pomagają w utrzymaniu i organizacji serwisu. Przekierowanie 301 to stałe przekierowanie, co oznacza, że zawsze przejdzie pod nowy adres URL, niezależnie od tego, ile razy na nie klikniesz lub ile stron otworzysz w przeglądarce. Oznacza to, że jeśli ktoś wprowadzi stary adres URL w swojej przeglądarce, bez żadnych problemów zostanie przekierowany na właściwą stronę! Może to być szczególnie ważne, gdy w witrynie znajduje się wiele stron o podobnych nazwach, ale różnych celach – na przykład, gdy jedna firma ma dwie strony dotyczące swoich produktów (jedną dla stałych klientów i jedną dla klientów hurtowych).

Przekierowania umożliwiają również firmom aktualizowanie treści w swoich witrynach bez utraty wszystkich wcześniejszych linków prowadzących do tych starych stron; pozwala im to na ciągłe ulepszanie bez konieczności korzystania z wielu stron internetowych. Pomaga to obniżyć koszty, jednocześnie zwiększając wydajność!

Korzystanie z trwałego przekierowania pozwoli utrzymać wartości wyszukiwarek w witrynie, jednocześnie umożliwiając restrukturyzację witryny


Przekierowanie 301 to stały sposób na przekierowanie adresu URL na inny. Zaletą tego jest to, że nie ma znaczenia, czy zmienisz nazwę domeny, czy oryginalna strona przestanie działać i zostanie zastąpiona czymś nowym, ani nawet jeśli Twój serwer zostanie zhakowany i ktoś spróbuje przejąć Twoją witrynę, zmieniając wszystko własne adresy URL. Zawsze będzie wskazywać na tę samą rzecz --- dosłownie na zawsze (lub dopóki nie zdecydujesz inaczej).

Co to oznacza dla webmasterów? Jeśli chcesz w jakiś sposób zrestrukturyzować swoją witrynę (np. przenieść się z witryny typu blog na platformę e-commerce), to zapewnienie sobie czystego konta bez martwienia się o utratę ruchu ze starych linków może znacznie ułatwić wszyscy zaangażowani.

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten post był przydatny dla Ciebie i Twoich klientów hostingu SEO. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat działania przekierowania 301, skontaktuj się z nami już dziś. Zawsze jesteśmy tutaj, aby pomóc.