Wiele centrów danych jest często kluczem do budowy skalowalnej, niezawodnej i bezpiecznej sieci dostarczania treści.

September 21, 2020
cdn centra danych hosting

W tym artykule wyjaśniono, w jaki sposób zbudowanie sieci dostarczania treści (CDN) z wieloma centrami danych jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że Twoja witryna internetowa będzie mogła dostarczać witrynę na całym świecie z dużą prędkością, jednocześnie chroniąc witrynę przed przestojami.

CDN to globalnie rozproszona sieć serwerów, które dostarczają treści w imieniu Twojej witryny lub aplikacji. Sieci dostarczania treści zapewniają szybki, niezawodny i bezpieczny dostęp do stron internetowych i aplikacji, obsługując je z lokalizacji znajdujących się blisko ich użytkowników.

Centrum danych to obiekt służący do przechowywania systemów komputerowych i związanych z nimi komponentów, takich jak systemy telekomunikacyjne i magazynowe. Centrum danych może być tak małe, jak jedno pomieszczenie o powierzchni kilkuset stóp kwadratowych (lub mniejszej) lub nawet o wielkości kilku tysięcy akrów i powierzchni wynoszącej 100 000 stóp kwadratowych lub więcej. Termin „centrum danych” może również odnosić się do fizycznej lokalizacji, w której przetwarzanie zaplecza odbywa się w architekturze infrastruktury IT organizacji – zwanej infrastrukturą przetwarzania w chmurze – która może obejmować wiele połączonych ze sobą budynków pod tym samym dachem. Właściciele tych obiektów tradycyjnie odpłatnie dostarczali najemcom usługi zasilania, chłodzenia i inne niezbędne zasoby kolokacyjne.

Nie powinieneś wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka.

Ryzyko utraty wszystkich danych w przypadku awarii centrum danych jest realne. Jest to również powód, dla którego tak ważne jest posiadanie wielu centrów danych rozsianych po całym świecie.

Zaledwie zeszłego lata w jednym z centrów danych należących do OVH w Europie wystąpiła poważna awaria pożarowa, która spowodowała utratę całego obiektu przez tysiące osób.

Jeśli napotykasz podobne zagrożenia i chcesz mieć pewność, że Twoja sieć dostarczania treści pozostanie stabilna i bezpieczna, możesz rozważyć utworzenie skalowalnego, niezawodnego i bezpiecznego rozwiązania CDN, które korzysta z wielu centrów danych na całym świecie.

Nie jest to łatwe zadanie, ale pozwoli Ci zgromadzić zasoby w przypadku awarii jednego z centrów danych.

Istnieje wiele korzyści z posiadania wielu centrów danych:

  • Większa redundancja - Jeśli jeden z serwerów ulegnie awarii, inny zajmie jego miejsce, aby żaden użytkownik nie musiał cierpieć z powodu przestojów lub utraty połączenia z powodu problemów technicznych. Zapewnia to również bezpieczeństwo, zapewniając, że zawsze dostępna jest wystarczająca pojemność, aby obsłużyć zapotrzebowanie na ruch w dowolnym momencie bez jednoczesnego przeciążania jakichkolwiek serwerów (np. w godzinach szczytu).

  • Elastyczność - Dzięki obsłudze multi-DC firmy takie jak MS Azure lub Amazon Web Services (AWS) mogą przekierować cały ruch do innej strefy w przypadku awarii lub problemów z połączeniem.

Jeśli jedno centrum danych ulegnie awarii, zawartość będzie nadal dostępna z wielu miejsc i nie nastąpi utrata usług.


Twoi użytkownicy mogli zauważyć, że gdy trafiają do Twojej witryny lub aplikacji, jest ona obsługiwana z różnych lokalizacji w różnym czasie – dzieje się tak z powodu pamięci podręcznej. Na przykład, jeśli użytkownik mieszka w Nowym Jorku i regularnie korzysta z Twojej usługi w pracy lub w domu, prawdopodobnie z czasem zobaczy różne adresy IP (unikalny identyfikator przypisany do każdego komputera w Internecie), mimo że uzyskuje dostęp do tej samej witryny lub serwer aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ ich dostawcy usług internetowych przechowują strony internetowe w pamięci podręcznej dla wygody swoich klientów, więc gdy ktoś odwiedza witrynę po raz pierwszy, nie musi ponownie pobierać całej jej zawartości; zamiast tego dostawca usług internetowych udostępnia to, co już jest przechowywane lokalnie (dlatego niektóre witryny ładują się znacznie szybciej niż inne).

CDN pomaga chronić Cię przed zagrożeniami, takimi jak ataki, upewniając się, że żądania dotyczące Twoich treści są wysyłane do różnych serwerów na całym świecie.


Choć może to brzmieć jak skomplikowany proces, w rzeczywistości jest dość proste: CDN pomaga chronić Cię przed zagrożeniami, takimi jak ataki DDoS, zapewniając wysyłanie żądań treści do różnych serwerów na całym świecie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wpływu jakiegokolwiek pojedynczego serwera, ponieważ będzie on otrzymywać mniej żądań.

Sieci CDN są zaprojektowane tak, aby robić to automatycznie, więc nie musisz robić nic specjalnego, aby środki bezpieczeństwa Twojej witryny działały.

Wiele centrów danych jest często kluczem do zbudowania skalowalnej, niezawodnej i bezpiecznej sieci dostarczania treści.


Wiele centrów danych jest często kluczem do zbudowania skalowalnej, niezawodnej i bezpiecznej sieci dostarczania treści. W rzeczywistości posiadanie wielu centrów danych może pomóc w zapewnieniu dostępności treści nawet w przypadku awarii podstawowej lokalizacji.

Sieci dostarczania treści (CDN) odgrywają ważną rolę w zapewnianiu użytkownikom Internetu dostępu do szybkich połączeń, jeśli chodzi o przesyłanie strumieniowe wideo lub pobieranie dużych plików, takich jak obrazy i pliki multimedialne. Aby osiągnąć ten poziom wydajności, sieci CDN muszą być w stanie buforować jak najwięcej danych blisko użytkowników końcowych, aby nie musieli wysyłać żądań na duże odległości za każdym razem, gdy chcą, aby coś zostało załadowane na ich urządzenie lub okno przeglądarki.

Wniosek

W końcu sieć jest tak silna, jak jej najsłabsze ogniwo i nie możesz sobie pozwolić na to, aby była to infrastruktura Twojej witryny. Upewnij się więc, że korzystasz z wielu centrów danych, aby dostarczać treści na całym świecie z różnych lokalizacji, aby można było je obsługiwać szybciej i bardziej niezawodnie niż kiedykolwiek wcześniej!