IPv6 i jego wpływ na ranking wyszukiwarek.

November 11, 2021
Algorytmy Google SEO IPv6

W tym artykule omówimy, czym jest IPv6 i dlaczego jest to ważne.

Co to jest IPv6?

IPv6 (protokół internetowy w wersji 6) to nowa wersja protokołu internetowego (IP), protokołu komunikacyjnego, który zapewnia system identyfikacji i lokalizacji komputerów w sieci oraz kieruje ruch przez Internet. Dzięki powszechnemu wdrożeniu protokołu IPV6 możliwe będzie zaadresowanie każdego urządzenia na ziemi – od telefonów komórkowych przez lodówki po przemysłowe systemy sterowania – za pomocą unikalnego adresu.

IPv6 ma zastąpić IPv4, który jest obecnie dominującym standardem używanym przez routery i komputerowe systemy operacyjne. Protokół IPv6 został zaprojektowany jako zamiennik protokołu IPv4, który jest używany od lat 80. XX wieku. Starszy protokół ma kilka ograniczeń, które sprawiają, że jest to problematyczne w nowoczesnych zastosowaniach Internetu. Na przykład każde urządzenie podłączone do sieci potrzebuje własnego unikalnego adresu IP — w IPv4 istnieje tylko około 4 miliardów możliwych adresów dla wszystkich urządzeń w Internecie łącznie. Ponadto wielu organizacjom brakuje adresów IP ze względu na samą liczbę urządzeń podłączonych do ich sieci.

Dlaczego IPv6 jest ważny?

Ponieważ coraz więcej osób korzysta z Internetu, zapotrzebowanie na adresy IP będzie nadal rosło i prawdopodobnie w końcu osiągniemy ten limit. Oznacza to, że jeśli chcesz dodać nowe urządzenie lub usługę korzystającą z adresu IP, będziesz musiał albo zrezygnować z istniejącego urządzenia lub usługi, albo użyć czegoś takiego jak NAT (translacja adresów sieciowych), które może tłumaczyć adresy prywatne na publiczne w sieci domowej. Jednak oba te rozwiązania są dalekie od ideału, ponieważ mogą powodować problemy z takimi kwestiami, jak bezpieczeństwo i wydajność. Lepszym rozwiązaniem byłoby, gdybyśmy mogli po prostu zwiększyć liczbę dostępnych adresów bez utraty funkcjonalności!

Internet Engineering Task Force (IETF) przewiduje, że do 2035 r. w Internecie będą miliardy urządzeń wymagających adresów IP. Używając IPv6 zamiast IPv4, będziemy w stanie dostosować się do tego wzrostu bez wyczerpywania się adresów. Oznacza to, że możesz oczekiwać lepszej wydajności swojej witryny, ponieważ będzie mniej przeciążenia z powodu ograniczonych dostępnych adresów IP.

Jak powszechne jest użycie IPv6?

Według własnej strony statystyk IPv6 firmy Google, ponad połowa wszystkich wyszukiwań w Google jest teraz przeprowadzana za pośrednictwem IPv6 – a liczba ta rośnie z każdym miesiącem. Powód tego jest prosty: kończy się adres IPv4. Na świecie pozostało tylko około 4 miliardów adresów IPv4 (liczba ta będzie się zmniejszać jeszcze bardziej, gdy przejdziemy na IPv6).

Czy możesz hostować swoją witrynę z samym IPv6?

Witryny nadal mogą uzyskiwać dostęp do użytkowników przez IPv4, nawet jeśli same nie mają adresu IPv4 (ponieważ mają dostawcę, który im taki zapewnia), ale wymaga to dodatkowych kroków, takich jak przetłumaczenie adresu IPv4 na adres IPv6 przed wysłaniem go dalej do Twojego urządzenia. Ten dodatkowy krok nazywa się „podwójnym stosem”.

Większość głównych witryn internetowych oferuje teraz obsługę podwójnego stosu — w tym samego Google — co oznacza, że jeśli używasz urządzenia obsługującego tylko protokół IPv4 (takiego jak stary telefon), nadal będziesz mieć dostęp do tych witryn.