Optymalizacja SEO na stronie

Kampanię SEO można poprawnie przeprowadzić tylko w jeden sposób – poprzez opanowanie optymalizacji zarówno na stronie, jak i poza nią. Jeśli te dwie rzeczy nie są ze sobą w harmonii, kampania nie będzie działać, a witryna będzie miała złe rankingi. Ale jaka jest różnica?

Off-page pokazuje stopień autorytetu i popularności, a optymalizacja on-page polega na opisaniu, o czym jest strona. Pierwsza dotyczy linków i budowania linków, a druga dotyczy słów kluczowych, metatagów i treści wizualnych w ogóle. Widać więc, że działają na zupełnie innych stronach, ale też nie mogą działać bez siebie.

Na który z tych dwóch zwrócić uwagę bardziej? Zdecydowanie na stronie, dzięki której możesz mówić językiem programów i wyszukiwarek. Masz również szansę, aby strona była przyjazna dla użytkownika, co jest niezwykle ważne dla funkcjonowania. Optymalizacja na stronie to coś, co napotykasz najpierw, a dopiero potem wychodzi poza stronę. Czasami właściciele witryn małych firm używają tylko optymalizacji na stronie, to jest więcej niż wystarczające.

Wspaniałą rzeczą w optymalizacji na stronie jest to, że można ją łatwo modyfikować samodzielnie lub przez kodowanie. W ostatnich latach Google starał się zaostrzyć zasady, ponieważ głównym wymogiem jest jakość. Aby uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwarkach, potrzeba znacznie więcej czasu i wysiłku. Właściciele witryn muszą tylko pomyśleć, a przynajmniej spróbować pomyśleć, tak jak robi to Google.

Głównym celem jest:

  1. uzyskać wyższe rankingi
  2. przyciągnąć większy ruch do witryny.

Jak powiedzieliśmy, jesteś odpowiedzialny za to, co tam jest publikowane. Trafne odpowiedzi na pytania użytkowników zwiększą liczbę wizyt w krótkim czasie. Oprócz jakości publikowanych treści możesz również zarządzać kwestiami technicznymi. Połączenie tych dwóch zapewnia optymalizację na stronie.

Jeśli przeglądasz ten temat technicznie, WordPress i wtyczka Yoast (pokazująca moc lub każdą stronę) to narzędzia, które musisz wypróbować. Wpływają na jakość kodu i naprawią ewentualne problemy, o których nawet nie wiedziałeś, że istnieją, na przykład problemy z tytułami, tagami, obrazami.

Jak powiedzieliśmy, strona na stronie jest połączona ze słowami kluczowymi. Czasami użyte słowa kluczowe nie wysyłają właściwej wiadomości, co będzie miało negatywny wpływ. Spróbuj przedstawić temat za pomocą łatwych do odczytania i zrozumiałych słów. Podanie właściwych informacji to dla Ciebie najlepszy marketing. Słyszałeś kiedyś o kanibalizacji słów kluczowych? Jest to termin, który wyjaśnia optymalizację większej liczby stron przy użyciu tych samych słów kluczowych – unikaj tego. Dodanie modyfikatorów może bardzo pomóc. Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie, co to jest? Modyfikatory są pomocą dla słów kluczowych, dodawanych w celu dotarcia do najbardziej trafnych wyników. Spróbuj dodać słowa takie jak – najlepszy, projektant, jak, dla początkujących itp.

Nie możesz oferować tego, czego nie możesz mieć, a mając stronę internetową masz obowiązek oferować użytkownikom jak najwięcej treści. Użytkownicy byliby zachwyceni, gdyby znaleźli odpowiedź lub rozwiązanie problemu w Twojej witrynie, ale ta historia może pójść dalej. Przeczytanie posta na temat, o którym chcą wiedzieć więcej, doprowadzi również do przeczytania sugerowanych tematów. To jest dokładnie to, co musisz zrobić – wyczerpać temat! W ten sposób użytkownicy nie będą chcieli wchodzić na inne witryny, ponieważ doświadczenie z Tobą jest pozytywne.

Sugerowane tematy są zwykle wyrażane w linkach wewnętrznych. Jak sama nazwa wskazuje, w Twojej witrynie znajdują się linki wewnętrzne, które przenoszą użytkowników na inną stronę. Nawet jeśli istnieje menu nawigacyjne, jakoś o wiele łatwiej jest kliknąć link niż przeszukiwać witrynę, jak go znaleźć. Nigdy nie lekceważ siły linku wewnętrznego, ale też nie przesadzaj z linkowaniem.

Na każdej stronie znajduje się kilka tagów. Wymienimy niektóre z nich:

  1. Metatagi
  2. Tagi tytułów
  3. Tagi nagłówków

Są to terminy, z którymi musisz się zapoznać, ponieważ są one podstawą pracy. Wychodząc od najważniejszych, wyjaśnijmy metatagi.

Metatagi to podstawy optymalizacji na stronie. Jak powiedzieliśmy wcześniej, ten rodzaj optymalizacji mówi o przeznaczeniu witryny/strony, podając nieco bliższych informacji. To jest to, co użytkownicy spotykają na początku. Niektóre metatagi z czasem straciły na znaczeniu, ale wiele z nich nadal działa.

Najważniejszym tagiem jest tytuł. Zawiera słowa, które pojawiają się w głowie przeglądarki użytkownika. Google porównuje tag tytułu z treścią strony i ocenia jakość. Zalecają, aby tag tytułu był krótki, do 70 znaków na stronę.

Przekonanie, że właściwe słowa kluczowe wystarczą, jest często błędne. Oczywiście tagi tytułowe muszą przyciągać wzrok, ale w przeciwieństwie do poprzednich, teraz użytkownicy spędzają więcej czasu na czytaniu opisów przed wejściem na stronę. W ten sposób kliknięcie pierwszego wyświetlonego wyniku w Google pozostaje w przeszłości. Ta część artykułu, którą zobaczą na stronie wyników, określi, czy wejdą, czy nie. Szukają najwygodniejszej sekcji do kliknięcia. W niektórych przypadkach użytkownicy klikną link, ale wkrótce potem przejdą dalej, co tylko zaszkodzi Twojej witrynie.

Ta treść jest bardzo często wyodrębniana przez Google, ale zawsze powinieneś stworzyć wersję metaopisu, która najlepiej pokazuje, co znajduje się w linku. Zrób to dla każdej strony w swojej witrynie, wskazując jak najwięcej. Dobrze napisany metaopis to sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji. Ostatnio w meta pojawił się nowy trend i nie uwierzysz, co to jest! To są emotikony. Nieodparte żółte znaki mogą w rzeczywistości przyczynić się do rankingu Twojej witryny. *Naprawdę przyciągają uwagę, prawda? *

Współczynnik klikalności nie jest związany z tym opisem, który jest zwykle zaznaczony pogrubioną czcionką. CTR jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o rankingi. Naprawdę pomocnym narzędziem do metaopisów jest SEO Spider firmy Screaming Frog. Pomaga sprawdzić wszystkie strony w witrynie, ich opisy i długość. Optymalna liczba znaków według wyboru użytkownika wynosi od 165 do 175 dla wersji stacjonarnej i mobilnej.

Oto mała sztuczka, która sprawi, że Twoja strona będzie wyglądała jeszcze bardziej atrakcyjnie. W zależności od treści witryny i firmy właściciele mogą dodawać oceny recenzji, kalendarze wydarzeń i polecane fragmenty. Widziałeś je kiedyś i życzysz sobie tego samego? Odpowiedź brzmi: Schemat, słownictwo HTML, aby strona wyglądała ciekawiej i przyciągała wzrok. Schemat może również odnosić się do typu strony, który dzieli strony na artykuły, recenzje, biznes, organizacje itp.

To Twoja szansa, by zabłysnąć, wyrazić w kilku słowach to, co oferujesz użytkownikom. Zwłaszcza jeśli jesteś nowy w tym biznesie, musi być coś, co przyciągnie uwagę. Zrób opis tak dobry, że nie sposób się mu oprzeć. Wszystkie te czynniki zależą od Ciebie, stanowiąc część optymalizacji na stronie.

Niektórzy właściciele witryn chcieli pójść nieco dalej. Zamiast umieszczać tylko opis witryny/strony, tworzą linki do różnych stron w swojej witrynie, takie jak link do bloga, zapytania biznesowe, pracownicy itp. Wszystko po to, aby przyciągnąć więcej odwiedzających, a co najważniejsze, opłaca. Próba przedstawienia potencjalnemu odwiedzającemu jak największej ilości szczegółowego obrazu jest najlepszą drogą do stworzenia optymalnej witryny.

Ostatni, ale nie mniej ważny, jest tag nagłówka. Ten rodzaj tagów prowadzi do różnych przegródek na stronie, od tagów h1 do h6. Pamiętaj, że zalecany jest tylko jeden znacznik h1, podczas gdy pozostałe znaczniki h mogą być w liczbie mnogiej. Unikaj używania tego samego tagu h1 na kilku stronach, ponieważ stawia to Google w trudnej sytuacji, gdzie nie byłoby jasne, jak pozycjonować strony z tym samym tagiem h1. W podtytułach stosuje się znaczniki H2 i h3.

Dobrym sposobem na podkreślenie jakiejś części tekstu jest użycie pogrubionej, kursywy lub podkreślonej czcionki. Proste formy czasem wydają się czytelnikom nudne, ponieważ widzą tylko zwykły tekst. Zdanie, które wyraża bardzo ważną lub pożyteczną radę, powinno wyróżniać się spośród reszty tekstu – wstawić w ramkę, inaczej pokolorować, powiększyć czcionkę. Wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, ale zawsze w dobrym stylu. Ogólny wygląd strony i tekstu mają ogromny wpływ na wrażenie użytkowników, więc zainwestuj trochę czasu i kreatywności.

Co jeszcze warto wiedzieć?** Struktura adresu URL (Uniform Resource Locator)**. Prawidłowa struktura adresu URL SEO jest uporządkowana w następujący sposób: główna kategoria, podkategoria i nazwa artykułu. Wyszukiwarki Google nie rozpoznają wartości, jeśli nie można łatwo stwierdzić, o czym jest strona. Chodzi o to, że czytelnik może założyć, że strona zawiera poprawną odpowiedź, nawet nie wczytując jej.

Jak widać, struktura adresu URL powinna być zwięzła i całkowicie podążać za zawartością strony. Aby uzyskać lepszą pozycję w rankingu, spróbuj tworzyć krótsze adresy URL, które również znacznie łatwiej udostępniać. Oddziel je znakiem łącznika, a nie podkreśleniami. Uproszczenie adresu URL sprawia, że jest on przystępny dla ludzi, ale także dla wyszukiwarek.

Czynniki, które mają wpływ na optymalizację na stronie to:

  1. zawartość strony
  2. tytuł
  3. opis
  4. struktura adresu URL.

Wszystkie te główne czynniki powinny działać harmonijnie, ale jest jeszcze kilka szczegółów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli celem jest uzyskanie najlepszego możliwego wyniku – rankingu na pierwszej stronie.

Obrazy i/lub filmy są zwykle pomijane podczas optymalizacji na stronie. Przede wszystkim nie powinny wydłużać czasu potrzebnego na wczytanie strony. Jeśli korzystasz z dużej ilości treści wizualnych, wypróbuj usługę Content Delivery Network, która przyspiesza proces ładowania, gdy jest dużo zdjęć i filmów. Alternatywą dla CDN jest kompresowanie obrazów lub używanie wtyczki przechwytującej.

Chodzi o to, aby umieścić obraz adekwatny do tekstu i oryginalny. Możesz łatwo pobrać zdjęcie z Internetu i użyć tego, ale nie o to chodzi. Postaraj się uzyskać zdjęcie zrobione na potrzeby strony i artykułu.

Zoptymalizuj rozmiar obrazu, aby idealnie pasował do atmosfery strony. Zbyt duże obrazy tylko odciągną uwagę od tekstu, jakby nie był dobrej jakości. Zaleca się, aby rozmiar w bajtach był mniejszy. Pisanie krótkiego opisu jest zawsze lepsze niż pozostawienie zwykłego formatu, takiego jak na przykład image.jpg.

W świecie Androida i IOS prawie niemożliwe jest wyobrażenie sobie witryny, która nie ma wersji mobilnej, innymi słowy, która nie jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Ponad połowa ruchu na stronie odbywa się z urządzenia mobilnego. Dlaczego więc miałbyś ignorować ten fakt i pracować z mniej niż 50% potencjału swojej witryny?

Szybkość jest również ważnym czynnikiem, więc postaraj się zbudować silną i szybko otwierającą się stronę. Możesz to zrobić za pomocą odpowiedniego serwera, na przykład VPS. Serwery współdzielone wpłyną negatywnie na prędkość. Lekki motyw plus mechanizmy buforowania zapewnią płynne działanie.

Załóżmy, że masz stronę internetową z dużą ilością opublikowanych artykułów. Jeśli tak, to należy przeprowadzić audyt. Audyt pomoże Ci podpowiedzieć Ci, jak sprawić, by strona była przyjazna dla SEO. Być może niektóre wyszukiwarki go zablokowały, mapa witryny XML nie działa lub masz zduplikowaną treść. Te problemy zostaną wkrótce wykryte podczas audytu.

Tutaj dochodzimy do prędkości pobierania. Czas pobierania powinien wynosić maksymalnie 4 sekundy, ponieważ nikt nie lubi czekać. Jeśli jest więcej, użytkownicy nie będą zadowoleni. Jak to naprawić? Zmieniając hosta lub kompresując obrazy. Aby ludzie przyszli, popraw szybkość w każdym aspekcie, zarówno witryny, jak i pobierania.

Istnieje ponad 2,5 miliarda użytkowników mediów społecznościowych. Fakt ten wiele mówi, ponieważ każdy właściciel serwisu może z niego skorzystać. Posiadanie opcji udostępniania w mediach społecznościowych jest koniecznością na każdym artykule/stronie bloga. Treści udostępniane w mediach społecznościowych dają natychmiastowe wrażenie jakości. Ktoś, kto ma wielu obserwujących i udostępnionych, połaskocze zainteresowanie potencjalnych odwiedzających.

Jak widać, wiele rzeczy związanych z optymalizacją na stronie wyraża się w liczbach. Kolejny to liczenie słów. Publikując post, musisz spełnić określone kryteria. Wygląda na to, że użytkownicy lubią tekst dłuższy niż 500 słów. Ale czy naprawdę wystarczy wyjaśnić temat? Oczywiście nie. Więc niech to się zmieni do około 2000-2500 słów.

Znaczenie pierwszego akapitu jest ogromne. Wchodząc na stronę, na to najpierw będą patrzeć użytkownicy. Jeśli wstęp jest cienki i nie budzi ciekawości, odbiją się od strony. To jest dla ciebie szkodliwe, więc spróbuj przekonać ich do pozostania. Zmagając się z uwagą, musieliby ją dobrze przeczytać, poznać kilka przydatnych informacji. W pierwszym akapicie potrzebny jest jakiś tajny składnik.

Nawet jeśli wszystko wydaje się w porządku, a strona działa dobrze, nie wpuszczaj się. Zawsze jest coś, nad czym możesz popracować. Sprawdź niektóre narzędzia dla webmasterów, zwłaszcza Google Analytics, które pozwalają właścicielowi witryny zobaczyć swoją stronę w taki sam sposób jak Google. Konsola wyszukiwania Google to również świetny wybór.

Prostą wskazówką, ale bardzo często niedocenianą, jest publikowanie nowych treści. Odwiedzający łakną najnowszych informacji, dają im je. Dziwnym, ale prawdziwym faktem jest to, że ludzie czytają więcej w czasie wakacji, więc przygotuj wtedy kilka artykułów do publikacji, byłoby to świetne dla ruchu na stronie.

Organizacja jest kluczem do wszystkiego.

Czy te informacje można łatwo znaleźć w witrynie? *Czy istnieje menu rozwijane? *

Projekt i ogólny wygląd również mają znaczenie. Jeśli użytkownicy nie mogą sobie poradzić, jak surfować po stronach, zejdą z tego. Spraw, aby najważniejsza treść wyróżniała się nieco bardziej.

Ludzie stosują różne rodzaje taktyk, aby grać w system, na przykład ukrywanie słów kluczowych. Umieszczają tekst, kolorują go, a następnie umieszczają ten sam kolor tła lub ukrywają go za obrazami. Jest to bardzo nierozważny ruch, ponieważ każdy powinien wiedzieć, że wyszukiwarki są bardzo wnikliwe.

Optymalizacja SEO na stronie jest bardzo wymagająca, nawet jeśli na początku tak nie wygląda. Google dba o to, by przetrwały tylko wartościowe strony internetowe. Podobnie jak w naturalnym cyklu, przetrwają tylko najsilniejsi. Co oznacza najsilniejsze w SEO? Oznacza to najwyższej jakości, czytelne treści wsparte obrazami i filmami, dobrze napisane meta opisy, linki do podobnych tematów i szybkość witryny. Są to czynniki, które wpływają na wrażenia użytkowników.

Google zidentyfikuje możliwe błędy, które popełnisz, i w razie potrzeby nałoży karę. Ale to nie Google ocenia Twoją witrynę, to są użytkownicy. Ty lub Twoja agencja/zespół SEO jesteście odpowiedzialni za to, co dzieje się na stronie. Przejdź przez najważniejsze czynniki, które wymieniliśmy w powyższym tekście i zmaksymalizuj wpływ strony i rankingi.