Jekyll to prosta, szybka i bezpieczna platforma do tworzenia aplikacji internetowych i interfejsów API.

January 3, 2022
jekyll strona statyczna

Generator witryn statycznych to program, który pobiera tekst + szablony jako dane wejściowe i generuje pliki HTML na wyjściu. Jekyll to darmowy, otwarty, prosty, obsługujący blogi, statyczny generator witryn. Pobiera treści napisane w szablonach Markdown lub Liquid i przekształca je w stronę internetową.

Wygenerowaną stronę internetową można wdrożyć na dowolnym hoście internetowym bez dodatkowych wtyczek lub oprogramowania. Jeśli poważnie podchodzisz do rankingu swojej witryny, powinieneś poważnie rozważyć statyczne generatory witryn.

Strony statyczne są dobre dla SEO

Strony statyczne świetnie nadają się do SEO. Generując kod HTML swojej witryny na serwerze kompilacji, możesz łatwo uniknąć problemów z duplikacją treści i mieć pełną kontrolę nad adresami URL witryny. W rezultacie witryny statyczne mają wyższą pozycję w wyszukiwarkach niż dynamiczne, ponieważ są łatwiejsze do zaindeksowania i zrozumienia przez wyszukiwarki takie jak Google.

Ponieważ witryny statyczne nie mają bazy danych ani kodu po stronie serwera potrzebnego do ich renderowania, mogą być szybko obsługiwane przez dowolnego hosta internetowego przy niewielkim wysiłku — nawet w przypadku tanich planów hostingu współdzielonego. Oznacza to, że możesz utrzymać niskie koszty bez poświęcania wydajności lub bezpieczeństwa!

Co to jest Jekyll

Jekyll to prosty, rozpoznający blogi i statyczny generator witryn. Jest napisany w języku Ruby i działa na silniku szablonów Liquid. Możesz użyć Jekyll do stworzenia bloga, portfolio lub osobistej strony internetowej, a także złożonych stron internetowych dla swojej firmy. Jekyll zawiera kilka wbudowanych wtyczek, które umożliwiają dodawanie funkcji, takich jak paginacja, tagi i kategorie; przyciski udostępniania społecznościowego; Komentarze Disqus; kod śledzenia Google Analytics; formularze subskrypcji e-mail i nie tylko za pomocą kilku kliknięć myszą.

Jekyll buduje Twoją witrynę jako pliki statyczne.

Jekyll to generator stron statycznych. Pobiera zawartość, uruchamia ją przez wybrany przez Ciebie silnik szablonów (Liquid, Haml itp.) i generuje serię statycznych plików HTML, które możesz przesłać na swój serwer WWW i host.

Jekyll nie obsługuje serwera WWW — musisz zrobić to sam, jeśli chcesz, aby ludzie mieli dostęp do Twojej witryny. Zamiast tego jest to coś w rodzaju „wget dla stron internetowych”. Po prostu uruchamiasz jekyll build w katalogu, w którym masz zainstalowany Jekyll, a następnie używasz scp lub rsync lub dowolnego innego narzędzia, które pomaga przesyłać pliki do dostawcy usług hostingowych.

Chodzi o to, że Jekyll nie uruchamia żadnego kodu w locie; zamiast tego pobiera całą zawartość Twojej witryny (strony/posty) w formacie Markdown; przetwarza je za pomocą szablonów zdefiniowanych przez Liquid; kompiluje wszystko do statycznych plików HTML; a następnie umieszcza te statyczne pliki HTML w lokalnym katalogu. Wygenerowane statycznie pliki wystarczą do obsługi całego serwisu.

Zaprojektowany dla kodu, projektantów i twórców treści.


Pomyśl o Jekyllu jak o starej wersji WordPressa lub Drupala, która do działania nie wymaga przetwarzania bazy danych ani serwera. Zamiast tego Jekyll kompiluje zawartość na strony HTML, które są następnie hostowane na Twoim własnym serwerze (zwykle GitHub Pages) i obsługiwane przez dowolny serwer WWW, który lubisz (Apache2, Nginx).

Ma to kilka zalet: możesz użyć czegoś tak prostego jak TextEdit do pisania treści; nie musisz się martwić o dziury w zabezpieczeniach wtyczek; cała zawartość jest przechowywana w jednym miejscu, dzięki czemu tworzenie kopii zapasowych jest łatwe; wreszcie, ponieważ cała logika dzieje się na interfejsie, a nie na zapleczu, istnieje mniejsza szansa na błędy lub awarie z powodu nieobsługiwanych wyjątków lub źle napisanego kodu.

Za pomocą Jekyll możesz budować szeroką gamę stron internetowych.


Jekyll to prosta, szybka i bezpieczna platforma do tworzenia aplikacji internetowych i interfejsów API. Jeśli chcesz robić z Jekyllem więcej niż tylko blogowanie, spójrz na naszą listę stron internetowych zbudowanych za pomocą Jekyll. Przekonasz się, że istnieje spora różnorodność w tym, co ludzie byli w stanie zbudować za pomocą Jekylla.

Jekyll obsługuje wszystkie rodzaje witryn internetowych, od witryn osobistych przez małe firmy po duże firmy, takie jak Kickstarter i Crowdrise (które zostały w całości zbudowane na GitHub Pages). I to nie są tylko statyczne blogi; są to w pełni funkcjonalne aplikacje internetowe z prawdziwymi systemami zarządzania treścią (CMS).

Jekyll jest bezpieczny

Jedną z najważniejszych cech Jekyll jest to, że jest bezpieczny. Nie oznacza to, że Twoja witryna nigdy nie zostanie zhakowana, ale posiadanie struktury, która jest bezpieczna i bezpieczna, oznacza, że możesz spać spokojnie, wiedząc, że podstawowa baza kodu nie będzie podatna na problemy z zabezpieczeniami.

Jekyll ułatwia aktualizowanie i utrzymywanie witryny: nie musisz się martwić o śledzenie wszystkich różnych wersji każdego oprogramowania potrzebnego do uruchomienia witryny lub interfejsu API, ponieważ Jekyll zajmuje się tym za Ciebie dzięki wbudowanym narzędziom do automatyzacji . Nie potrzebujesz również eksperta w zakresie tworzenia stron internetowych — w rzeczywistości każdy, kto ma dostęp do podstawowej wiedzy na temat działania komputerów, powinien z łatwością zarządzać własną witryną internetową za pomocą Jekyll!

Wniosek

Jekyll to świetny sposób na zbudowanie dowolnego rodzaju witryny, niezależnie od tego, czy tworzysz witrynę osobistą, czy witrynę internetową dla swojej firmy. Jest łatwy w użyciu i wymaga niewielkiej konserwacji po skonfigurowaniu. Korzystając z dostarczonych szablonów, możesz łatwo tworzyć piękne witryny lub dostosowywać je do swoich potrzeb. Jeśli szukasz czegoś prostego, ale potężnego, wypróbuj Jekyll!