DRBD


Co to DRBD?

Jako DRBD określa się urządzenia blokowe zaprojektowane jako budulec do tworzenia wysoce dostępnych (HA) grup.Jest to wykonywane poprzez odzwierciedlanie całego urządzenia blokowego za pomocą przypisanej sieci.DRBD może być rozumiane jako bazujący na sieci napad-1. Na ilustracji powyżej,te dwa pomarańczowe pudła reprezentują dwa serwery formujące grupę HA.Pudła zawierają zwyczajne komponenty Linux kernel:pliki systemowe,bufor pamięci podręcznej,harmonogram dysku,sterowniki dysku,komplet TCP/IP i sterownik interfejsu karty (NIC).Czarne strzałki ilustrują przepływ danych między komponentami. Pomarańczowe strzałki pokazują przepływ danych,jak DRBD odzwierciedla dane wysoce dostępnych usług z aktywnego węzła z grupy HA do oczekującego węzła grupy HA.

Co to HA?

Górna część tego obrazka pokazuje grupę gdzie lewy węzeł jest aktualnie aktywny np.,adres IP usługi z którą porozumiewa się maszyna klienta rozmawia aktualnie na lewym węźle. Usługa,włączając w to jej adres IP,może być przeniesiona do innego węzła w dowolnej chwili,w przypadku awarii aktywnego węzła lub decyzji administratora.Dolna część ilustracji przedstawia zdegradowaną grupę.W języku HA przeniesienie usługi jest nazywana pracą awaryjną (failover),a odwrotne działanie jest nazywane przywróceniem awarii (failback) a jeśli przeniesienie zostało wywołane przez administratora nazywane jest po prostu zmianą (switchover).

CO robi DRBD?

Odzwierciedlaniem ważnych danych

DRBD działa na samym szczycie urządzeń blokowych,np.,partycowanie dysku twardego lub LVM woluminów logicznych.Odzwierciedla każdy blok danych który jest zapisany na dysku do węzła równorzędnego.

Od pełnej synchronizacji

Odzwierciedlanie może być wykonanywane jako ściśle sprzężone (synchroniczne),To oznacza że system plików na aktywnym węźle zostaje powiadomiony że zapisywanie bloku zostało zakończone tylko jeśli blok dotarł do obydwu dysków grupy. Synchroniczne odzwierciedlanie (nazywane protokołem C w języku DRBD) jest właściwym wyborem w grupach HA gdzie nie możesz sobie pozwolić na utratę choć jednej transakcji w przypadku kompletnej amarii aktywnego (głównie w języku DRB) węzła.

Do asynchronizacji

Inną opcją jest też asynchroniczne odzwierciedlanie.To oznacza że podmiot który wysłał zapytanie o zapisanie jest informowany o zakończeniu zadania tak szybko jak tylko dane zostaną zapisane na lokalnym dysku. Asynchroniczne odzwierciedlanie jest niezbędne by budować zwierciadeł na duże odległości,np.,czas okrążenia sieci łączącej jest większy niż opóźnienie zapisu, które jest tolerowane przez twoją aplikację.(Uwaga: Ilość danych, które węzeł równorzędny może zmaleć, jest ona ograniczona przez produkt opóźnienia przepustowości pasma i bufor wysyłania TCP.)

Pakiety Hostingowe SEO