Google udostępnia nowe informacje o lukach w zabezpieczeniach wykrytych w Chrome

November 30, 2022

Zgodnie z niedawnym postem na blogu Google, analitycy bezpieczeństwa firmy wykryli luki w Chrome, Firefox i Windows. W poście wyszczególniono kroki podjęte od czasu wykrycia komercyjnej operacji spyware związanej z Variston IT, firmą z siedzibą w Barcelonie, która twierdzi, że dostarcza niestandardowe rozwiązania bezpieczeństwa.

Uważa się, że Variston IT jest powiązany ze strukturą exploitów o nazwie „Heliconia”, która działa na trzy sposoby: wykorzystując błąd renderera Chrome do uruchamiania złośliwego oprogramowania w systemach operacyjnych użytkowników; wdrażając złośliwe dokumenty PDF zawierające luki w zabezpieczeniach programu Windows Defender; oraz wykorzystując zestaw luk w Firefoksie dla komputerów z systemami Windows i Linux. Exploit Heliconia został wykorzystany w Firefoksie 64, który został wydany w grudniu 2018 roku.

Nowe informacje opublikowane przez Google pokazują, że Heliconia jest prawdopodobnie wykorzystywana jako exploit dnia zerowego w środowisku naturalnym. Jednak Heliconia obecnie nie stanowi zagrożenia dla użytkowników, ponieważ Google twierdzi, że nie może wykryć aktywnej eksploatacji. Google, Mozilla i Microsoft naprawiły błędy na początku 2021 i 2022 roku.

Google powiedział, że podczas gdy Heliconia była łatana, narastał problem z komercyjnym oprogramowaniem szpiegującym. Badania TAG dotyczące Heliconia można znaleźć w nowym poście na blogu Google, opublikowanym w celu podniesienia świadomości na temat zagrożeń związanych z komercyjnym oprogramowaniem szpiegującym.

Komercyjne oprogramowanie szpiegujące daje rządom zaawansowane możliwości inwigilacji, które wykorzystują je do szpiegowania dziennikarzy, obrońców praw człowieka, przeciwników politycznych i dysydentów. Aby chronić się przed Heliconia i innymi podobnymi atakami, konieczne jest aktualizowanie przeglądarki internetowej i systemu operacyjnego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tej historii, kliknij poniższy link

  • https://blog.google/threat-analysis-group/new-details-on-commercial-spyware-vendor-variston/
Były pracownik Google odpowiada, dlaczego wyszukiwarka Google się pogarsza
W podcaście Freakonomics, gospodarz „Czy Google się pogarsza?”, Stephen Dubner przeprowadza wywiad z Marissą Mayer, byłą prezes i dyrektor generalną Yahoo! i jednym z 20 najlepszych pracowników Google...
Czytaj więcej
Google: strony nieindeksowane nie wpływają na budżet indeksowania
Zespół Relacji wyszukiwania Google potwierdził, że niezaindeksowane strony nie wpłyną niekorzystnie na budżet indeksowania witryny, niezależnie od jej wielkości. Adwokaci wyszukiwarki Google, John Mue...
Czytaj więcej