Od listopada 2020 r. Google rozpocznie indeksowanie niektórych witryn przez HTTP/2. Jest to kolejna główna wersja protokołu HTTP, która jest bardziej niezawodna, wydajna i szybsza niż jej poprzednik. Ta zmiana przyniesie korzyści profesjonalistom internetowym, którzy wymagają od Googlebota obsługi indeksowania przez HTTP/2. Więcej informacji o HTTP/2 znajdziesz w długim artykule na temat HTTP/2.
Google planuje stopniowo przestawiać się na indeksowanie stron internetowych przez HTTP/2, co jest bardziej wydajne pod względem wykorzystania zasobów serwera. Ta zmiana będzie następować stopniowo, przy czym Googlebot najpierw zaindeksuje niewielką liczbę witryn w drugiej połowie, a następnie będzie stopniowo wspinał się do większej liczby witryn, które mogą skorzystać z początkowo obsługiwanych funkcji. Googlebot decyduje, które witryny indeksować przez h2 na podstawie tego, czy witryna obsługuje h2 i czy witryna i Googlebot skorzystają na indeksowaniu przez HTTP/2. Jeśli Twój serwer nadal korzysta tylko z protokołu HTTP/1.1, to też jest w porządku – nie ma oczywistych wad indeksowania przez ten protokół.
Google aktualizuje swojego robota Googlebot do obsługi protokołu HTTP/2. Ta zmiana poprawi szybkość i wydajność indeksowania bez negatywnego wpływu na indeksowanie. Jednak niektórzy właściciele witryn mogą chcieć zrezygnować z tej zmiany. Witryny mogą to zrobić, instruując serwer, aby odpowiadał kodem stanu HTTP 421, gdy Googlebot próbuje zaindeksować przez h2. Jeśli nie jest to wykonalne, właściciel witryny może wysłać wiadomość do zespołu Googlebota (jest to jednak rozwiązanie tymczasowe).
Aby uzyskać więcej informacji i odpowiedzi na pytania, które możesz mieć, zapoznaj się ze szczegółowym postem Google (w tym linkami do Twittera i forów pomocy).
Według Google oprogramowanie, którego używają do indeksowania Googlebota w h2, jest wystarczająco dojrzałe, aby można je było wykorzystać w produkcji. Powiedzieli jednak, że aktualizacja serwerów zależy od właściciela witryny. Googlebot przełączy się tylko na indeksowanie witryn h2, które wyraźnie na tym skorzystają – jeśli nie będzie oczywistej korzyści, Googlebot będzie kontynuował indeksowanie w h1.
Cloudflare ma post na blogu z różnymi sposobami testowania witryny pod kątem obsługi h2. Aby zaktualizować witrynę do h2, Google zaleca skontaktowanie się z administratorem serwera lub dostawcą usług hostingowych. Właściciele witryn nie mogą przekonać Googlebota do omówienia h2 z ich witryną – jeśli witryna obsługuje h2 i nadaje się do indeksowania, Googlebot automatycznie się przełączy. W przeciwnym razie Googlebot będzie kontynuował indeksowanie HTTP/1.1.
Firma Google ogłosiła, że będzie teraz indeksować witryny przez HTTP/2 tylko wtedy, gdy witryna ma wyraźną korzyść. Zmiana nastąpiła po odkryciu, że niektóre witryny przynoszą niewielkie korzyści podczas indeksowania przez HTTP/2. Będą nadal oceniać wzrost wydajności i mogą zmienić swoje kryteria konwersji w przyszłości.
Właściciele witryn zarejestrowanych w Search Console otrzymają komunikat, że część ruchu indeksowania może nadal przechodzić przez HTTP/2, jeśli ich witryna kwalifikuje się do indeksowania przez HTTP/2. Witryny mogą również sprawdzać swoje dzienniki serwera (na przykład w pliku access.log, jeśli witryna działa na serwerze Apache), aby sprawdzić, czy przemierzają je przez HTTP/2.
Googlebot obsługuje większość funkcji wprowadzonych przez HTTP/2. Niektóre funkcje, które mogą być korzystne dla renderowania, takie jak wypychanie serwera, są nadal oceniane. Googlebot nie obsługuje obecnie zwykłego tekstu HTTP/2 (h2c).
Google ogłosiło, że będzie używać protokołu HTTP/2 do indeksowania. Jest to nowsza wersja protokołu HTTP z kilkoma zaletami, takimi jak multipleksowanie i współbieżność, kompresja nagłówków i push serwera.
Wypychanie serwera to funkcja, która nie została jeszcze włączona, ale wciąż jest w trakcie oceny. Może się przydać do renderowania, ale Google nie ma w tej chwili nic konkretnego do powiedzenia.
Aby kwalifikować się do indeksowania przez HTTP/2, witryna musi korzystać z protokołu HTTPS i obsługiwać protokół HTTP/2. Odpowiada to temu, jak radzą sobie z tym współczesne przeglądarki. Jeśli podczas uzgadniania TLS serwer odpowie inną wersją protokołu niż h2, Googlebot zakończy działanie i wróci później za pośrednictwem protokołu HTTP/1.1.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjach h2 i scrapingu, możesz zapytać Google na Twitterze. Główną zaletą h2 jest to, że oszczędza zasoby po stronie serwera i po stronie Googlebota. To, czy Googlebot indeksuje przy użyciu h1 czy h2 nie ma wpływu na sposób indeksowania Twojej witryny, a tym samym na to, ile Google planuje indeksować z Twojej witryny. Witryny zindeksowane na h2 nie mają przewagi w rankingu.